Skelbimai studentams

Europos kalbų savaitė tęsiasi!

Ketvirtadienį, rugsėjo 28 d. 13 val. UKI Spaustuvės auditorijoje vyks atvira rumunų kalbos dėstytojo Dr.Ovidijaus Ivancu paskaita angliškai:  Latin and its heritage. A glimpse into Cultural History.

As both English and Romanian share Latin borrowings, it is interesting to discuss why Latin, alongside with Greek, up to a certain point in the European history was the main language of culture,medicine, law; why and when it started decaying and what the heritage of Latin in terms of affixes and roots (and not only!) is.

Kviečiame dalyvauti!